Угледни час учитељице Биље Топаловић

С обзиром на то да ће угледни часови бити нешто што ћемо по први пут објављивати на сајту Школе, укратко ћемо вас упознати са њиховим значењем, али и значајем.

Угледни час је на вишем и квалитетнијем нивоу од уобичајеног часа. Организован на сличан начин, али специфичан по томе што од њега увек очекујемо да видимо нешто ново, модерно и инспиративно. Нешто што може да послужи као пример другима. На тим часовима посматрамо нове методе и облике рада, корисне ствари научене на обукама, неке сјајне идеје колега, другачији приступ ученика…

Ову нову рубрику на нашем сајту започећемо угледним часом Биљане Топаловић, учитељице из издвојеног одељења у Кокином Броду.

Њен час је реализован у комбинованом одељењу II/3 и IV/3 из ваннаставних активности (ДТХСК), а наслов наставне јединице је био „Правимо поклон мами за Осми март“. Припремљен је тако да је представљао одличну међупредметну корелацију са ликовном културом и српским језиком.

Ко је имао срећу да присуствује часу, вероватно је понео неке своје утиске. А онима који нису били у тој могућности покушаћемо да га приближимо кроз нека од запажања која је у свом извештају записала педагог Јелена Чоловић:

„Сарадња, поштовање и емпатија, само су неке од тема којима је на занимљив и сликовит начин објашњен један од најважнијих  животних покретача- љубав детета према мајци. Током целог часа ученици су били активни, мотивисани и расположени за рад.“

„Однос између учитељице и ученика се заснива на међусобном уважавању и поштовању, честе су похвале и надимци. Атмосфера је опуштена, ведра, динамична. Сваки сегмент на часу показао је труд учитељице, а продукти рада да се кроз игровне активности и демонстрацију може научити много више него кроз традиционалне облике наставе. На несвесном нивоу, ученици су учили шта значи самопроцена и процена туђег рада.“

„Ученици су слушали музику и уживали у активностима. Фокусираност на задатак доказ је да су ученици навикли на овакав вид рада и да учитељица Биљана Топаловић посвећено обавља свој посао.“

„Учитељица Биљана заиста улаже много напора, а љубављу и посвећеношћу утиче на формирање генерације која ће учинити свет лепшим местом.“